Mis on diabeet?

Diabeet ehk suhkruhaigus on krooniline haigus, mis vajab pidevat ravi. Suhkruhaigus on energiaainevahetusehäire, mis on tingitud kõhunäärme vähesest insuliinitootmisest või insuliini toime nõrgenemisest ja insuliini eritumise puudulikkusest. Insuliin on eluks hädavajalik hormoon, mis tekib kõhunäärmes ning see on vajalik toitainete omastamiseks.

Diabeedi puhul eristatakse 1. tüüpi e. insuliinsõltuvat ja 2. tüüpi e. insuliinsõltumatut diabeeti. Esimest tüüpi (insuliinsõltuv) suhkruhaigus tekib reeglina lastel või noorematel inimestel. Nende inimeste kõhunääre on kahjustatud ega erita enam insuliini. Teist tüüpi (insuliinsõltumatu) diabeet on põhiliselt vanemaealiste haigus.

Praegu põeb maailmas diabeeti iga 11. inimene ja prognoositakse, et 2045. aastaks on see haigus juba igal üheksandal elanikul. Diabeet on tervishoiusüsteemidele järjest suuremaks koormaks. Kui aga kroonilist haigust põdevad inimesed ei saa korralikku ravi või jäetakse nad üldse ravita, võivad neil tekkida eluohtlikud tüsistused. Diabeedi korral võivad nendeks olla amputeerimine ja nägemiskadu ning vahel võivad tüsistused osutuda isegi eluohtlikuks.

Maailma diabeedipäev ja diabeedipäeva logo

14. november on maailma diabeedipäev. Diabeedipäev sai alguse 1991. aastal Rahvusvahelise Diabeediföderatsiooni (IDF) ja Maailma Terviseorganisatsiooni vastusena diabeedi murettekitavale ülemaailmsele tõusutrendile. Diabeedipäeva logo on sinine diabeedirõngas, mis sümboliseerib kogu maailma ühtset võitlust diabeedi vastu.

SINISEST RINGIST

Sinine ring on diabeedi universaalne sümbol. Sümboli eesmärk on anda diabeedile ühtne identiteet. Selle eesmärk on:

• toetada seniseid jõupingutusi diabeediteemalise teadlikkuse tõstmiseks;

• soodustada uute tegevuste algatamist ja tuua diabeet avalikkuse tähelepanu alla;

• luua diabeedile kuvand;

• pakkuda vahendeid diabeedivastase võitluse toetamiseks.

MIKS JUST RING?

Ring on looduses väga levinud, mispärast on seda juba inimkonna algusaegadest saati ulatuslikult kasutatud. Selle tähendus on ülekaalukalt positiivne. Ring sümboliseerib eri kultuurides elu ja tervist. Kampaania raames tähendab ring ennekõike ühtsust. Meie ühendatud jõud on põhielement, mis tegi selle kampaania nii eriliseks. Üleilmne diabeedikogukond tuli kokku, et toetada ÜRO diabeeti käsitlevat resolutsiooni ja vajadust toimida ka edaspidi ühtse rindena, et maailma muuta. Nagu me kõik teame, ei tule käed rüpes istumine enam kõne alla.

MIKS SININE?

Ringi sinine äär tähistab taeva ja ÜRO lipu värvi. ÜRO on ise rahvaste seas ühtsuse sümbol ning see on ainus organisatsioon, kes saab kõikidele valitsustele märku anda, et on aeg diabeediga võidelda ja takistada üleilmseid suundumusi, mis pidurdavad majandusarengut ning põhjustavad suuri kannatusi ja enneaegset surma.